ilaç 0 New

Arulatan %0.005 Goz Damlasi 2024 Fiyatı

Arulatan %0.005 Goz Damlasi Fiyatı
KT: Kullanma talimatı (Hastalar için)
KUB: Kısa ürün bilgisi (Hekimler için)
Etkin madde: Latanoprost
SB.atc: S01EE01
Reçete Durumu: Normal Reçete ile satılır.
İlaç Firması: BAUSCH . LOMB SAĞLIK VE OPTİK ÜRÜNLERİ TİC. A.Ş.
Barkod :
- 8699856718010
Satış Fiyatı: 90.30 ₺
Düzeltme:
🚨 Fiyat ve Sayfa Düzenle 📨 Mesaj Gönder ✍️ Yorum yaz
Fiyat Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2024
Paylaş:
Ziyaretçiler: 👥 1393
İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup değişkenlik gösterebilir.
Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.
⚠️ Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız.

ARULATAN Nedir ve ne için kullanılır?

ARULATAN, bir mililitresi 50 mikrogram latanoprost içeren göz damlasıdır. 2.5 mililitre solüsyon içeren 5 ml’lik plastik şişelerde sunulmaktadır.

ARULATAN, prostaglandin analoğu adı verilen gruba dahil bir ilaçtır. Bu ilaçlar, gözün içindeki akışkan sıvının kan akımına doğru olan doğal dışa akımını artırır.

ARULATAN, glokomun bir çeşidi olan açık açılı glokomun ve gözdeki yüksek tansiyonun (oküler hipertansiyon) tedavisi için kullanılır. Bu koşullar, göz içi basıncının artmasından dolayı görme yeteneğinizi etkiler.

ARULATAN, tüm yaş grubundaki çocuklarda ve bebeklerde artmış göz içi basıncı ve glokom tedavisinde kullanılır.

ARULATAN Yan etkiler nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, ARULATAN’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.Çok yaygın etkiler (10 kişiden 1’inden fazlasında görülmesi olasıdır):

• İris olarak bilinen, gözün renkli kısmındaki kahverengi pigment miktarı artışı nedeniyle, göz renginizde kademeli olarak gerçekleşen değişiklik. Eğer göz renginiz bir kaç rengin karışımından oluşuyorsa (mavi_kahverengi, gri_kahverengi, sarı_kahverengi veya yeşilkahverengi gibi) bu yan etki ile karşılaşma ihtimaliniz göz rengi tek bir renk olanlara (mavi, gri, yeşil veya kahverengi gözler) kıyasla daha çoktur. Göz rengindeki değişikliğin meydana gelmesi yıllar alabileceği gibi genellikle tedavinin 8 ayı içerisinde fark edilebilir. Renk değişimi kalıcı olabilir ve eğer ARULATAN’ı sadece tek gözünüz için kullanıyorsanız daha kolay fark edilebilir. Göz rengi değişikliği başka bir probleme neden olmaz. ARULATAN tedavisi kesildikten sonra göz rengi değişikliği devam etmez.

• Gözde kızarıklık

• Gözde tahriş (yanma, batma, kaşıntı ve yabancı cisim hissi)

• Tedavi edilen gözdeki kirpiklerde ve ayva tüylerinde değişiklik (uzama, renk koyulaşması, kalınlaşma, sayısında artış)Yaygın etkiler (10 kişiden 1’inden azında görülmesi olasıdır):

• Gözün yüzeyinde tahriş veya bozukluk, göz kapağında iltihap (blefarit) ve gözde ağrı.Yaygın olmayan etkiler (Her 100 kişiden 1’inden azında görülmesi olasıdır):

• Göz kapağında şişlik, gözde kuruluk, gözün yüzeyinde iltihaplanma veya tahriş (keratit), bulanık görme ve gözün yüzeyini kaplayan saydam zarın iltihabı (konjonktivit).

• Deri döküntüsü.
Seyrek görülen etkiler (Her 1000 kişiden 1’inden azında görülmesi olasıdır):

• Gözün renkli kısmı olan iriste iltihaplanma (irit/uveit); retinada şişlik (maküler ödem), gözün yüzeyinde şişlik veya sıyrılma/hasar semptomları, göz çevresinde şişlik (periorbital ödem), yanlış yöne uzayan kirpikler veya fazladan bir sıra kirpik.

• Göz kapaklarında cilt reaksiyonları, göz kapaklarının derisinde koyulaşma.

• Astım, astımda kötüleşme, akut astım atakları ve nefes darlığı (dispne).Çok seyrek görülen etkiler (10.000 kişiden 1’inden azında görülmesi olasıdır):

• Kalp hastalığı bulunan hastalarda anjinada kötüleşme

• Göğüs ağrısıHastalar ayrıca su yan etkileri bildirmiştir:

Sıklıları bilinmeyen (eldeki veriler ile tahmin edilemeyen) yan etkiler:

• Baş ağrısı
• Sersemlik (baş dönmesi)
• Çarpıntı
• Kas ağrısı
• Eklem ağrısı
• Gözün renkli kısmı içinde sıvı dolu alan (göz kisti)
• Herpes simpleks adı verilen virüsün neden olduğu gözde viral bir enfeksiyon gelişimiÇocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülen yan etkiler: burunda akıntı ve kaşıntı, ateşEğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Henüz yorum yok.

Hızlı Erişim

Alo 112

Acil Çağrı

444 3 833

Evde Sağlık

Alo 182

Hastane Randevu Sistemi

Alo 171

Sigara Bırakma Hattı


Timer

Deriden

Değişken

Ağızdan

30-90 Dakıka

Rektal

5-30 Dakika

Cilt Altı

15-30 Dakika

Kasiçi

10-20 Dakika

Dilaltı

3-5 Dakika

İnhalasyon

3 Dakika

Damar Yolu

30-60 Saniye


Seninle beraberiz

Sağlığı için cesurca mücadele eden ve hastalığın yükünü taşıyan herkese, acil şifalar dileriz. Biz buradayız, sizinle birlikteyiz, dualarımız sizinle. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Bu yolculukta sevgiyi ve umudu paylaşalım. Yeniden can veren şifaya.


↑  Yukarı Çık